מהי שיטת "אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי"?

אייקי קרב מגע עמי ניב – התאחדות לאומנויות לחימה עמי ניב

אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי היא אומנות קרב ישראלית המחנכת נגד אלימות רחוב.

השיטה פותחה במהלך שנות ה 90 על ידי עמי ניב אשר ראה צורך חיוני לחנך את תלמידיו נגד אלימות פיסית ומילולית ורק לאחר מכן ללמד את החניכים כיצד להגן על עצמם נגד אלימות רחוב.

שיטת אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי היינה שיטה חינוכית אשר מדגישה עקרונות של כבוד עצמי, כבוד להורים למאמן וכבוד לזולת יחד עם צניעות וסובלנות. ערכים אלו מודגשים באימונים ומשמשים את החניכים גם בחיי היום יום. בשלב מתקדם כשהפנים התלמיד ערכים אלו, יוכל החניך לקבל הבנה עמוקה יותר של שיטת אייקי קרב מגע בפרט ואומנויות לחימה בכלל. מתוך עקרונות אלו, נקראת השיטה "אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי". מקור המילה מהשפה היפנית ופירושה "איי" – הרמוניה, "קי" – אנרגיה פנימית ובעברית ראשי תיבות של "אומנות קרב ישראלית". בנוסף ראה עמי ניב צורך בעמותה שתיתן חסות לאומנויות לחימה שונות הקיימות בארץ אך לא גדולות מספיק להכרה ארצית או הקמת עמותה משלהן.

מבחינה תפיסתית נבדלת אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי משאר אומנויות הלחימה בכך שהיא משלבת חינוך להרמוניה ,שלוות נפש וסובלנות, יחד עם היכולת להתמודד מול מציאות הרחוב העכשווית הדורשת בשעת הצורך אגרסיביות וטכניקה יעילה. שילוב זה דורש מהמאמן להכין את החניך ברמה טכנית, נפשית ופיזית להתמודדות ברחוב מול תוקף אחד או מספר תוקפים עם כלי נשק חם או קר.

טכניקות ההגנה וההתקפה הנלמדות באייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי בנויות מתנועות טבעיות לאדם, תנועות סיבוביות וקוויות המשלבת מכות ידיים ורגליים עם נעילת מפרקים והטלות. בשלב מתקדם שמה אייקי קרב מגע דגש על כך שכל תרגיל יסתיים כשהתוקף מנוטרל על הקרקע והמתגונן מוכן להמשך קרב מול תוקף או תוקפים נוספים.
כמו כן, נלמדים באייקי קרב מגע וקרב מגע קרביטכניקות של שימוש בכלי נשק קרים כגון: מקל קצר או ארוך, אלה וסכין וכן על לימוד התגוננות מפני כלי נשק אלו. בשלב מאוחר יותר, נלמדות טכניקות הגנה נגד כלי נשק חמים כגון: אקדח ורובה. יעילות כל תרגיל נמדדת בעיקר ביכולת ביצוע התרגיל של חלש מול חזק או ילד מול מבוגר.

האימונים באייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי מתמקדים על ארבעה תחומים: שיפור היכולת הטכנית, שיפור היכולת הגופנית, שיפור היכולת הנפשית והדמיות (שלוב של שלושת התחומים יחד).

מבחינה טכנית, המטרה באימון היא להביא את התלמיד ליכולת ביצוע תרגיל באופן לא חשיבתי (אינסטינקטיבי) ובכך לקצר את זמן התגובה ושתגובה זו תיתן פתרון יעיל למצבים שונים ברחוב. כדי לשפר את היכולת הגופנית, המוטורית והקורדנטיבית, מתאמנים התלמידים על מיומנויות אקרובטיות בנוסף למיומנויות שונות ובסיסיות לשיפור הכושר הגופני הדרוש לכל תלמיד. שיפור היכולת הנפשית בא לידי ביטוי באימון התלמיד להתמודד מול מצבי לחץ ובכך לשמור על קור-רוח בזמן שבו הוא נדרש להגן על עצמו בזמן אמת.
ולבסוף, שילוב של יכולות אלו יחד מתורגלות בתרגילי הדמיה (סימולציות) שונים, המקבילים למצבים שבהם עלול החניך להיתקל בחיי היום יום. אימוני ההדמיות מביאים את התלמיד ליכולת התמודדות עם מצבי לחץ תוך כדי שליטה עצמית ומענה יעיל ומהיר מול התקפות שונות ברחוב.

במהלך האימונים בשיטת אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי, ייחשף החניך באופן הדרגתי (בהתאם לרמתו המקצועית), למספר נושאים אשר יעצבו את אופן לימודיו, הגנה עצמית המלמדת את החניך להתגונן בפני התקפה אחת (הגנה, התקפה וסיום). קרב פנים מול פנים ,לימוד החניך רצף של הגנות והתקפות המתפתחות לקרב.
האומנות שבלחימה, פתיחת אופקיו של התלמיד לסגנונות קרב שונים ונקודת ראייה רחבה יותר של אייקי קרב מגע כאומנות לחימה. לוחמה בטרור, אימון מתקדם של לוחם להתמודדות עם מצבים מורכבים כגון פעילות חבלנית, חילוץ בני ערובה או מספר תוקפים עם נשק חם. במצבים אלו דרוש שיתוף פעולה של מספר לוחמים ושילוב של טכניקות מתקדמות ואסטרטגיית לחימה הן של הלוחם היחיד והן של הצוות.

שיטת אייקי קרב מגע וקרב מגע קרבי קבלה הכרה בינלאומית בנובמבר 1999 על ידי האיגוד העולמי לאומנויות לחימה "World Union Martial Arts Federations"ומאז החל עמי להפיץ את תורתו ברחבי הארץ והעולם הן בתחום אומנות הלחימה והן בתחום הלוחמה בטרור המוצגת לאנשי יחידות מובחרות ולכוחות הביטחון השונים.

KRAVS-MAGA

 אייקי קרב מגע עמי ניב – התאחדות לאומנויות לחימה עמי ניבDAITO RYU AIKIDO AIKI-JIU-JITSU KRAV MAGA